Wednesday, December 28, 2011

Tekstil ve Moda Tasarımı Okumak İsteyenlere Tavsiyeler

Madem ki artık moda ön plana çıkan bir şey oldu, tekstil ve moda tasarımı merakı sardı herkesi böyle bir post yapmanın vakti çoktan gelmişte geçmiş.. Açıkçası tekstil ve moda tasarımı okumak istemek; modaya uygun giyinmek ya da göz zevkine sahip olmak demek değil. Tabii ki de insanın içinde yaratmaya dair bir arzunun olması çok önemli ama yalnızca kombin yapabilmek ya da elbise dikebiliyor olmak tekstil ve moda tasarımı okumak için yeterli değil. 

Eğer gerçekten bu konuda hevesliyseniz öncelikle desen(insan figürü) çiziminden ziyade obje çizimine önem verin. İşte en büyük hata burada yapılıyor. Eline kuru kalem boyalarını alan uçuşan etekler, tüllü tüllü elbiseler çizen kendini moda tasarım okuyacağım ben derken buluyor. Aslında mesele ciddi bir çizim yeteneği içeriyor, daha sonra da bu konuda başta uyarı almayan genç arkadaş hevesi kırılmış bir biçimde yetenek sınavı sonrası "zaten torpille alıyorlarmış" demeye başlıyor. 

Basit gelen şeyi kesinlikle atlamayın. "Aman bunu yapmakta ne var" dediğiniz şeyler hatayı göstermeye en meyilli çizimler olduğu için en başta obje çizimine ciddi bir ağırlık vermeniz gerekiyor. Bardaktan çaydanlığa kadar önünde gördüğünüz ne obje varsa onun ölçüsünü alarak sayfadaki oranlamaya dikkat ederek çizin. Obje çiziminden sonra tekstil ve moda tasarımı okumak isteyenin en dikkat etmesi gereken nokta kumaş kıvrımlarıdır. Hareketli insan figürü üstündeki kumaş kıvrımlarını defalarca çizmeniz gerekiyor.

PC285736-1

Biliyorsunuz tekstil ve moda tasarımı için yetenek sınavları 3 aşamada oluyor. 1. aşama grafik,mimarlık okumak isteyenlerin de sizinle beraber girdiği obje çizimi. Genellikle önünüze sandalye,kova gibi objeler koyup bunun çizilmesini isterler. Mesele geçen sene Haliç Üniversitesi herkese birer mandal dağıtıp, o mandalın çizimini istemiş. İşte bu yüzden obje çizimi çok önemli. 2. aşama bölümle ilgili çizim sınavı. Genellikle desen sınavı olur bu. Ama burada imgesel detaylar, yani hayalinizden katacağınız figürler de önemlidir. İmgesel çizimden önce insan çizimine, anatomisine önem vermeniz gerekiyor. Sandalyede oturan, sandalyede oturup bacak bacak üstüne atan, yandan oturan insan figürü en ağırlık vermeniz gereken pozisyonlardan. 3. aşama da mülakattır. 

Bunların yanı sıra YGS puanının da inanılmaz etki ettiğini unutmayın. Sizden daha kötü çizen biri YGS puanı ile sizden öne geçebilir. Burada tabii ki de orta öğretim puanı da çok önemli. Sınavlar bitip 3 aşama da gerçekleştikten sonra orta öğretim puanı da hesaba katılır ve sıralama o şekilde hazırlanır. 

PC285741-1

Çalışmaları yapıp, imgesel kısmına rahat rahat gelebildiğiniz zaman artık portfolyo hazırlamaya başlayın. Portfolyo'ya koyarken resim fazlalığından ziyade resmin niteliğine önem verin. Ve bu iş için güzel sanatlar lisesinden beri hazırlanan hatta ilk defilesini gerçekleştirmiş olan kişilerin varlığını da unutmayın! 

Portfolyo için bir kaç ilginç çizimlerinizi ekleyebilirsiniz ancak en çok atlanan detay kara kalem yaptığınız obje çalışmaları sizin nasıl bir temele sahip olduğunuzu göstereceği için çok önemlidir. Zaten bölümü okurken artistik çizim hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Bu yüzden çalışmalarınızı incelen jürinin sizden görmek istediği şey alt yapınızın nasıl olduğu. 

Mülakatta en çok merak edilen şey, ne sorulduğu ne yapıldığıdır. Burada asıl mesele size öyle upuzun bir zaman ayrılacağını kesinlikle düşünmeyin. İçeri girdiğinizde bu bölümü neden seçmek istediğinizi mutlaka soracaklardır. Ve çizimlere yani portfolyonuza bakacaktır. Portfolyo ile beraber herhangi bir şey götürmenize gerek yok, diktiğiniz elbiseler, yaptığınız tasarımlar açıkçası jüri için pek önemli değil. 

Sınava giderken duralitinizi yanınızda götürmeyi unutmayın. Bazı okullar duralit veriyor ancak çoğunda sizin götürmeniz gerekiyor. Sayfa götürmenize gerek yok MEB'in verdiği özel çizim kağıtlarına çizim yapıyorsunuz. Ve unutmadan dokulu kağıtlara çizim yapmaya alışın. 3b kullanmak ideal olacaktır. Ancak çok dağılmaması için sürekli olarak kalemin ucunu açmayı unutmayın. Tonlama için eskiz kalemi kullanabilirsiniz. Bu tonlamayı hızlandırabilir ama şunu da söylemeliyim ki en güzel tonlama ağır ağır yapılandır. 

Sınavda önünüze hangi obje gelirse gelsin o objeyi sayfaya doğru yerleştirmek, perspektife sokmak ve doğru güzel bir tonlama yapmak farkınızı gösterme de yardımcı olacaktır. Işığın nereden geldiğine dikkat ederek çizimi tamamlayın ve kesinlikle tonlama yaparken parmağınızla dağıtmayın!

İstanbul'da tavsiye edebileceğim tekstil ve moda tasarımı bölümü olan okullar tabii ki de Mimar Sinan ve Marmara. Haliç Üniversitesi bu klasik ikiliden sonra gelen güzel sanatlar bölümü sağlam olan üniversitelerden olabilir. Bunun dışında ben illa moda tasarım okumak istiyorum ancak pek bir çizim yeteneğim yok diyorsanız Bilgi Üniversitesi sınavsız bir şekilde mülakatla portfolyonuza bakarak alıyor. İTÜ'nün moda tasarım sınavları kesinlikle bir Mimar Sinan kadar zor. Ancak Suny Programını uygulaması ve bir ayağınızın yurt dışında olması özellikle tekstil ve moda tasarımı gibi bir bölümde oldukça önemli. Bunun dışındaki özel üniversiteler yine 3 aşamalı sınav sistemiyle bir eleme gerçekleştiriyor.

çizim1

Ve tabii ki de bu aşamalarda size yardımcı olabilecek ticari amacı en az düzeye çekebilen bir kurum lazım. Bu konuda da araştırma yaparak oldukça fazla bulunan güzel sanatlar kurslarından bir tanesini seçebilirsiniz.

Not: Resimler bana ait eski çizimler.

Sonradan eklenen çok önemli not: Tekstil ve moda tasarımı okumuyorum, okumadım da ancak böyle bir isteğe sahiptim. Umarım bu isteğe sahip olanlarında kafasındaki bir kaç soruyu cevaplamışımdır.. Ve bu yazının 2011 yılında yazılmış olduğunu unutmayın. Sınavlar için uygulanan teknikler her geçen yıl değişiyor. Ve google'dan arama yaparak ulaştığınız bu yazı, blog'umun temel yazılarından biri değil. Anlayışınız için teşekkür ederim..
7 comments:

 1. Canım harika bir post olmuşBu ara ihtiyacım olan cevapları verdiğin ve aydınlattığın için bizleri teşekkür ederim.

  ReplyDelete
 2. bu yazi süper olmus mervem !
  ben de cok duyuyorum o tür insanlari.. bazilari da cizimim iyi ben moda okicam diyo.. ama is cizim de de bitmiyo.. yaraticilikta gerekiyo yeni fikir üretmek gerekiyo.. bazilari da tam tersi senin dediklerin gibi tabi...
  sirf güzel giyinmekle bu is olmuyo.. ben bosu bosuna 3 sene calismayi dikis ögrenmeyi kalip cikarmayi göze almadim.. moda tasarim okumak moda oldugu icin bi sekilde göze batmak gerekiyo.. degisik seyler sergilemek gerekiyo bu ister cizimle olsun ister fikirlerle olsun.. burda portfolionu fotograflarla da hazirlayabilirsin mesela illa cizim gerekmiyo ama beklenen sey basit fotograflar degil tabi.. bi konu secmek gerekiyomus o konuyu devam ettirmen gerekiyomus.. benim bu ikinci senem bitcek biliyosun.. bu yaz tatilinden sonra üniversiteler kurs veriyo senin gittigin gibi ben de 6 aylik bir kursa gitcem.. insallah bu konuda önüm aciktir.. insallah basaririm.. benim icin dua et mervem.. öpüyorum seni kocamannnn

  not: bu arada bunlar senin cizimlerin sanirim.. hepsini cok cokcok begendim !! özellikle objeleri cok iyi cizmissin.. cok begendim.. hala bos zamanlarinda ciziyo musun ?

  ReplyDelete
 3. gerçekten çok güzel açıklamışsın teşekkürler. Bir soru sormak istiyorum. Moda tasarıma hazırlananlar için tavsiye edebileceğin bir kurs var mı ?

  ReplyDelete
  Replies
  1. articona diye bi kurs var kabatasta cizim kursu her turlu bolume hazırlıyor

   Delete
 4. işitme engeli olan bir öğrenci bu bölümde okuyabilir mi,bir bilginiz var mı? böyle öğrenciler tanıyor musunuz? teşekkürler..

  ReplyDelete
  Replies
  1. Merhaba Şule,

   Soruna yanıt verebilmeyi çok isterdim ancak ben bu bölümde okumadım ve okumuyorum da. Yalnızca bir dönem yetenek sınavlarına hazırlandım ve 2011 yılında bunu blog'a yazdım. Ancak okumayı düşündüğün üniversiteye bunu sorarsan onlar sana mutlaka gerekli cevabı verecektir. Umarım işitme engeli olan öğrenciler için gerekli altyapılara sahiptirler..

   Sevgiler <3

   Delete
 5. http://www.istanbulinstitute.com/egitim/moda-tasarimi-ve-markalasma-sertifika-programi.html

  ReplyDelete

Yorumlar, fikirler çok değerli.
Teşekkür ederim.